Καλώς ήρθατε στο

Κέντρο Διεπιστημονικής Αξιολόγησης, Συμβουλευτικής & Υποστήριξης

ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Μαγνησίας

Τα ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ.  είναι Κέντρα Διεπιστημονικής Αξιολόγησης και Συμβουλευτικής Υποστήριξης. Η ανάγκη τους θεσμοθετήθηκε από το Υπουργείο Παιδείας πρώτη φορά το 2000. Πρόκειται για υπηρεσία του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων & Αθλητισμού,  στην οποία μπορούν να απευθυνθούν οι γονείς των μαθητών που αντιμετωπίζουν δυσκολίες μάθησης ή και προσαρμογής στο σχολείο.

Το ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Μαγνησίας στελεχώθηκε και λειτουργεί σύμφωνα με την αρχή της διεπιστημονικότητας, που σημαίνει ότι μια επιτροπή διαφορετικών ειδικοτήτων (ψυχολόγος, κοινωνικός λειτουργός, εκπαιδευτικός ειδικής αγωγής, λογοθεραπευτής, εργοθεραπευτής, φυσιοθεραπευτής) εργάζεται με στόχο την αξιολόγηση και την υποστήριξη των εκπαιδευτικών αναγκών των μαθητών των δημόσιων και ιδιωτικών σχολείων Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης Μαγνησίας.

Αρμοδιότητες του ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ.  είναι:

• Η αξιολόγηση μαθητών που φοιτούν μέχρι και την Γ’ τάξη Λυκείου μέχρι 18 ετών και η επαναξιολόγηση τους μέχρι την ηλικία των 30 ετών.
  • Η αξιολόγηση των Ειδικών Μαθησιακών Δυσκολιών μέχρι και την Α’ τάξη Λυκείου, για μαθητές που δεν έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους.
  • Η ψυχολογική, εκπαιδευτική και κοινωνική υποστήριξη των μαθητών με αναπηρίες ή και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες και των οικογενειών τους.
  • Η ενημέρωση και επιμόρφωση της σχολικής κοινότητας και η ευαισθητοποίηση της ευρύτερης κοινότητας, μέσω προγραμμάτων πρωτογενούς ή δευτερογενούς πρόληψης και προαγωγής της ψυχικής υγείας.

Το ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ.  Μαγνησίας λειτουργεί όλες τις εργάσιμες ημέρες κατόπιν ραντεβού.
Για πληροφορίες και ραντεβού καλείτε στο τηλέφωνο 24210 20818.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο